منوی سایت

زیرگونه های قهوه :

شاردونه ، کبرنه و پینو همه از انواع انگور هستند که بسیاری از ما حتی اسم انها را هم نشنیده ایم . بسیاری از مردم شگفت زده میشوند که انواع مختلفی از قهوه وجود دارد و هر گونه عطرو طعم متفاوتی همچون انگور، سیب پرتقال و گلها را به ما ارائه میدهند . همانطور که بعضی از گلها به منظور ارتقاء جنبه های  خاصی همچون رنگ و یا عطر و بوهای مختلف چیده میشوند . گونه عربیکا به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت ،در نتیجه زیر گونه های جدیدی مناسب مناسب با شرایط اب و هوایی و خاک ، یا مقاوم در برابر افات و بیماری های گیاهی رشد و توسعه یافتند . بعضی از زیر گونه ها مانند اسطوره افسانه ای اما نا متقارن (اس ال -۲۸) از کنیا به عنوان یک نتیجه از محصولات مقاوم در برابر خشکسالی و زنگ زده در امده . گر چه به صورت تصادفی زیر گونه هایی با پیچیدگی بیشتری به ارمغان امده است . امروزه زیر گونه های بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارد :  تیپیکا که از آن تمام زیرگونه ها به وجود امده است و بوربون که اولین فرزند تیپیکا میباشد .

در ادامه توضیحات مختصری در مورد زیرگونه های میدهیم :

بوربون (bourbon) :

در اوایل قرن ۱۸ ، چند درخت تیپیکا توسط تجار فرانسوی به جزیره بوربون (در حال حاصر رونیون ) در اقیانوس هند برده شد . پس از کاشت در انجا انها جهش یافته و به نوعی با عملکرد بالا تر و شیرینی استثنایی اصلاح شدند . طعم یاد  شیر شکلاتی ملایم این زیر گونه اغلب در فنجان ما حس میشود و در مقایسه با گونه های دیگر رشد بسیار دشواری دارد .

این زیر گونه معمولا در برزیل ، رواندا ، السالوادور رشد کرده و گیلاس های قهوه در زمان رسیدن معمولا قرمز رنگ میباشند اغلب میوه ها زرد رنگ رسیده در کشور برزیل مشاهده شده است .

 

کاتوآی (catuai) :

درخت کاتوای نسبتا جمع و جور است و به طور متوسط تا  ارتفاع ۵ فوت با شاخه هایی با چگالی و عملکرد بالا و نسبتا مقاوم رشد میکند . در واقع مقاومت طبیعی در برابر بیماری ها و افات در این زیرگونه وجود دارد . کیفیت طعمی کاتوای در فنجان به طور کلی به خوبی حس میشود و به طور گسترده ای در امریکا مرکزی کشت میشود و به طور گشترده ای در امریکا مرکزی کشت میشود . انواع مختلفی در اشکال قرمز و زرد در انها وجود دارد .

 

کاتورا )  caturra  ) :

کاتورا یک بوربون جهش یافته و یک زیر گونه محبوب و کوچک میباشد . زیرا میتوان انرا به راحتی برداشت کرد و یک زیر گونه با کیفیت خوب برای یک فنجان باکیفیت قهوه میباشد . کاتورا میتوان در طیف گسترده ای از ارتفاعات ، از حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متری رشد کرده و اسیدیته دلچسب این قهوه در ارتفاعات ۱۴۵۰ متری و بالاتر ،مشهود تر است .

موندو نووو mundonovo )) :

این زیر گونه به طور عمده در برزیل رشد  میکند و از زیرگونه های بوربون و تیپیکا به طور طبیعی بعمل امده است . ارائه عمل کرد بالاتر از والدین خود کیفیت فنجان خوب با اینکه در ارتفاع پایین تر ( حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر ) رشد میکند از خصوصیات این زیر گونه میباشد .

 

پاکاس  pacas )) :

جهش طبیعی بوربون که در کشور السالوادور کشف  و در حال حاصر در بسیاری از کشور های امریکای مرکزی رشد میکند . پاکاس دارای محبوبیت و عملکرد بالا و به شکل یک گونه متراکم باقی میماند و قهوه های شیرین معمولا شبیه به بوربون بااسیدیته بیشتر را تولید میکنند .

 

پاکامارا )  pacamara )

پاکامارا محصولی از کشور السالوادور است که تولد این زیرگونه از جهش و در واقع پیوند پاکا و ماراگوگیپ درشت میباشد .

یک درخت با برگ های بزرگ و غیر معمول که گیلاس ها و دانه های بزرگی تولید میکند . میوه های ان به رنگ شکلاتی بوده و رایحه میوه ای روشن و مرکباتی را در خود به همراه د ارد .

اس ال ۲۸ sl -28 ))

ازمایشگاه اسکات ، توسط دولت کنیا در سال ۱۹۳۰ ایجاد تا به جهت توسعه قوی تر زیرگونه ای بپردازد که مقاوم در برابر خشکسالی میباشد . با زیر گونه اس ال ۲۸ انها در ماموریت خود برای ایجاد یک درخت قهوه خاص در عمل شکیت خوردند اما در ایجاد دانه های خوشمزه ، با عطر و طعم به شدت سیتریک ، شیرین ، متعادل و پیچیده موفق شدند . اگر بتوانند با دقت و کنترل بالا و در ارتفاع بیش ار ۱۲۵۰ متری یعنی ۴۱۰۰ فوتی کشت کنند میتوانند طعم های بسیار شیرینی از این زیرگونه دریافت کنند

 

تیپیکا typical)) :

اصالت این زیر گونه از کشور های اتیوپی و یمن میباشد وبه سوی سایر نقاط جهان تئسط تحجار هلندی در طول قرن ۸ برده شده است . هند شرقی در واقع اندونزی به ویژه جاوا و سوماترا اولین جای خارج از اتیوپی و یمن بود که این زیرگونه به طور گسترده ای در انجا کشت شد . تیپیکا بسیاری از گونه های محلی دیگر مانند انواع سوماترا جاوا و همچنین یک نوع روبوستا به نام تیمور یا تیم تیم را به وجود اورده است که هنوز هم رشد میکنند . قهوه تیپیکا دارای کیفیت عالی در فنجان است و انواع مختلفی از ان در سراسر جهان رشد میکنند .

 

در مطالب بعدی در سایت ایرانیکا مطالعه میکنید : مطالبی جالب در مورد زیر گونه گیشا که به نظر متخصصین هیچ قهوه دیگری همچون آن نیست .

منبع : کتاب الفبای قهوه ( نویسنده اسماعیل کیانی  )

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.