منوی سایت

فرآوری عسلی :

خب رسیدیم به فرآوری که مثل اسمش شیرینه و برای این که این مقاله رو به اخر برسونین نیازی نداره به این که حوصله داشته باشین یا نه ! چون مطمئنیم عاشقش میشید !!!!

فراوری عسلی همون طور که از اسمش پیداس طعم هایی شیرین به کاپ میبخشه . انواع مختلف اون رو باهاتون به اشتراک میذاریم ولی قبلش یک توصیح کلی بدیم که تو این روش چه اتفاقی میفته .

فراوری عسلی ارتباط مستقیمی با موسیلاژ ( ماده چسبناک که در پست های قبلی مطالعه کردید ) روی دانه قهوه داشته و شباهتی به فراوری شستوشو ندارد . در این روش ابتدا پوسته (اسکین ) میوه قهوه با ماشین های شستوشو خارج میشوند . این کار ترجیحا با غلطک های خاص توسط تولید کنندگان با مشخص کردن میزان موسیلاژ انجام میگردد . در واقع رنگ عسلی بودن آن به مقدار موسیلاژ جدا شده توسط ماشین شستوشو قبل از خشک شدن اطلاق میگردد . میزان موسیلاز فاکتور تعیین کننده شیرینی و عمق تن واری داخل کاپ میباشد . هرچه موسیلاژ بیشتر بر روی قهوه باقی بماند شیرینی و طعم عمیق تری را مشاهده خواهیم کرد .

.

.

فراوری عسلی سیاه ( black honey ) :

موسیلاژ در این روش به هیچ وجه جدا نمیشود . انها پوشیده شده و از حالت تخمیر خارج و نسبتا بیشتر از شیوه های دیگر فراوری عسلی خشک میشوند .

شاخص طعمی : کاملا شیرین _تن واری(bady) بسیار بالا _ طعم عمیق میوه ای

فراوری عسلی قرمز (red honey ) :

مقدار ۲۵ درصد از موسیلاژ جدا میگردد و بدون هیچ پوششی خشک میشود .

شاخص طعمی : شیرین و سیروپی

فراوری عسلی زرد (  yellow honey ) :

مقدار ۵۰ درصد از موسیلاژ جدا میشود و بدون هیچ پوششی خشک میشود .

شاخص طعمی : طعم شبیه به گل و زرد آلو _ تن واری پایین

فراوری عسلی طلایی ( golden honey ) :

مقدار ۷۵ درصد موسیلاژ جدا شده و بدون هیچ پوششی  خشک میشود .

شاخص طعمی : مرکبات _ ترد و برشته

فراوری عسلی سفید ( white honey ) :

موسیلاژ به طور کامل جدا میگردد و بدون هیچ پوششی خشک میشود .

شاخص طعمی : متعادل و تمیز

. . . بعد از جدا کردن موسیلاژ باید عواملی مثل میزان رطوبت و میزان استراحت قهوه هم اهمیتی بسیار دارد که توصیحاتی مختصر راجب ان میدهیم .

رطوبت :

دانه قهوه پس از انتخاب یکی از این روش ها توسط کشاورز باید خشک شود اما تا چه زمانی ؟

دانه های سبز باید تا نقطه ای که میزان رطوبت ان حداکثر  ۱۲٫۵ درصد است خشک میشوند . هر مقداری بالا تر از این باعث پایین امدن کیفیت قهوه خواهد شد . رطوبت سنج ابزاریست که با استفاده از  ان رطوبت دانه سبز را اندازه گیری میکنند اما بعصی از کشاورزان بدون استفاده از ان هم میتوانند میزان رطوبت ان را مورد سنجش قرار دهند .

استراحت :

دانه های فراوری شده هنوز هم در داخل پوشش کاغذی خود از پوست خشک (پارچمنت ) برای ۳۰ الی ۶۰ روز ذخیره میشوند . این زمان به قهوه عطر و طعم میبخشد . در نهایت پارچمنت ها خارج میشوند و برا اساس سایز درجه بندی شده و سپس بسته بندی و اماده حمل و نقل میشوند .

 

علاوه بر روش هایی که باهم مرور کردیم پروسس های دیگری به وجود امده اند که در فضای ازمایشگاهی انجام میشوند .

امیدواریم از این مطلب هم استفاده کافی رو برده باشید .

در مطلب بعدی در مورد برشته کاری(رست )  مطالبی خواهیم گذاشت و به شما میگوییم که رست به چه میزان در طعم قهوه تاثیر گذار است .

منبع : کتاب الفبای قهوه ( نویسنده : اسماعیل کیانی )

۰ دیدگاه

یک دیدگاه ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.