منوی سایت

فرآوری قهوه (process)

پروسس یا همان فراوری قهوه چیست ؟

اگر وارد یک کافه تخصصی بشوید و یک قهوه خوب از باریستا بخواهید به شما چند قهوه اسپشیال پیشنهاد میدهد و به شما توضیحاتی برای هریک میدهد . کلمه پروسس را در میان توضیحات خواهید شنید . چرا که پروسس قهوه یکی از چند عاملی است که طعم قهوه را مشخص میکند .

حال این سوال برایمان پیش می اید که پروسس به چه معناست ؟

پس از برداشت گیلاس قهوه و مرتب کردن ان جهت حذف میوه های نارس دانه های قهوه باید از میوه ها جدا و سپس خشک شوند . بعضی از تولید کنندگان قهوه میوه خود را پردازش میکنند در حالی که کشاورزان عضو یک تعاونی بزرگتر میتوانند گیلاس قهوه خود را به یک شستوشوی مرکزی یا ایستگاه فرعی تحویل دهند .

فراوری طبیعی (خشک ) :

قدیمی ترین روش فراوری قهوه روش طبیعی یا همان خشک است . در این روش گیلاس های قهوه را پس از برداشت روی تخت هایی جهت خشک نمودن برده و کل میوه در مدت ۲۰ روز زیر نور خورشید خشک میشود البته زمان بسته به عوامل مختلف متفاوت است . در طول این فراوری گیلاس های قهوه  رنگ  قرمز روشن خود را از دست داده و به رنگ سیاه تبدیل میشوند . و در نهایت گیلاس های قهوه توسط دستگاه هایی از دانه جدا میشوند .

فراوری شسته شده (خیس ) :

گیلاس ها پس از برداشت به صورت دستی مرتب میشوند و یا اغلب انها به مخازن اب بزرگ ارسال میشوند جایی که هر گیلاس نارس به سطح اب شناور میشود . تمام میوه های نارس قبل از مرحله قبلی خارج شده و دستگاهی  پالپ میوه را از قهوه جدا میکند . و یک پوشش سنگین از ماده ای چسبنده (موسیلاژ) را حمل میکنند . انها در مخزن دیگری قرار میگیرند و با ورق های پلاستیکی پوشانده می شوند  و حدود ۱۲ الی ۲۴  ساعت طول میکشد تا مخمر های طبیعی بر روی قند قهوه شروع به فعالیت کنند تا باقی مانده موسیلاژ بعد از شستوشو نهایی در اب تمیز شود . سرانجام دانه های قهوه را برای خشک شدن زیر نور خورشید پهن میکنند . در امریکای مرکزی و جنوبی این روش انجام میشود . خشک شدن قهوه ها گاهی تا ۲۱ روز و حتی بیشتر زمان میبرد .

در مطلب بعدی پروسس عسلی را به شما معرفی خواهیم کرد و خواهید فهمید که فراوری عسلی چندین نوع مختلف دارد .

۰ دیدگاه

یک دیدگاه ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.