منوی سایت

قهوه کاستاریکا چگونه است ؟

قهوه کاستاریکا :صنعت قهوه این کشور به‌روز و پربازده است و بخش مهمی از کشاورزی و اقتصاد کاستاریکا را در اختیار دارد. قهوه برای مردمان کاستاریکا به مثابه‌ی عرق ملی است.

 

کاستاریکا با تولید ۱۰۸ میلیون کیلوگرم قهوه (آمار سال ۲۰۰۶) سیزدهمین تولیدکننده‌ی بزرگ قهوه در دنیاست. گونه‌ی عربیکا، گونه غالبی است که در این کشور کشت می‌شود. از سال ۲۰۰۶ قهوه جایگاه سومین محصول صادراتی و اولین محصول زراعی این کشور را داراست. صنعت قهوه کاستاریکا ۲۸ درصد نیروی کار این کشور و ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را تامین می‌کند. قهوه کاستاریکا کافئین بالایی دارد و انتخاب خوبی برای ترکیب‌های مرغوب است.

عمده مناطق کشت قهوه در کاستاریکا ارتفاعات مرکزی این کشور مانند نواحی اطراف سن خوزه (پایتخت) هستند.

پیشینه قهوه در کاستاریکا

قهوه اولین بار در سده ۱۷۰۰ میلادی وارد کاستاریکا شد. این کشور جزو اولین کشورهای آمریکای مرکزی بود که کشت قهوه را با آغوش باز پذیرفت و در سال ۱۸۱۶ اقدام به کشت انبوه کرد. اولین کشاورز قهوه در این کشور یک روحانی مسیحی به نام فلیکس ولراد (Felix Velrade) بود که در حیاط کلیسای اعظم سن خوزه کشت قهوه را به صورت جزئی آغاز کرد.

در طی سالیان بعد کاستاریکا به‌خوبی نشان داد که به شدت مستعد کشت گونه‌های عربیکای مرغوب است و تا امروز به این سنت وفادار مانده است. در حقیقت موسسه قهوه کاستاریکا (ICAFE) در سال ۱۹۸۹ کشت گونه‌های روبوستا در کاستاریکا را به علت نامرغوب بودن این گونه ممنوع اعلام کرد.

در قرن نوزدهم مقامات دولت کاستاریکا توجه ویژه‌ای به صنعت قهوه این کشور نشان دادند و با وضع مشوق‌های مالی و معافیت‌های مالیاتی گوناگون٬ در گسترش این صنعت کوشیدند. نتیجه این تلاش‌ها تا به امروز تغییر صنعت قهوه کاستاریکا از یک صنعت خرده‌پا، محلی و سنتی به یک صنعت پویا و مدرن بوده که باعث شده کشت قهوه در کاستاریکا به سرعت از کشت نیشکر، کاکائو و تنباکو پیشی بگیرد و بتواند سهم مهمی از بازار جهانی قهوه را به خود اختصاص دهد.

مناطق کشت قهوه

کاستاریکای مرکزی از جمله مناطق کلاسیک کشت قهوه در آمریکای مرکزی است که قهوه‌ی شناخته‌شده‌ای تولید می‌کند. گرچه کاستاریکا انواع مختلفی از گونه‌های قهوه تولید می‌کند٬ اما آن قهوه‌ای که به بازارهای اسپشالتی آمریکا می‌رسد٬ عموما قهوه‌های کشت‌شده در ارتفاعات بسیار بالای مناطق مرکزی این کشور در اطراف پایتخت (سن خوزه) است.

خاک مرغوب به جا مانده از فعالیت‌های آتشفشانی در ارتفاعات این کشور همان چیزی است که قهوه این کشور را از قهوه‌های کشور‌های آمریکای مرکزی متمایز می‌کند. اسیدیته‌ی پایین این خاک شرایط ایده‌آلی برای رشد درخت قهوه مهیا می‌کند و نتیجه آن میوه قهوه‌ای‌ست کم‌نقص، بالانس و دلپذیر. آب و هوای متغیر و روزهای گرم و شب‌های سرد این کشور نیز به این معناست که میوه‌های قهوه آرام‌تر رشد می‌کنند و بسیاری بر این عقیده‌اند که این رشد کند سبب افزایش و تمرکز شاخصه‌های طعمی در دانه‌های قهوه می‌شود.

مهم‌ترین و مرغوب‌ترین قهوه کاستاریکا قهوه منطقه تارازوست. جایی که ارتفاع بالا، خاک خوب و تفاوت‌های اقلیمی مناسب دست‌به‌دست هم داده‌اند تا قهوه‌ای مرغوب با بارزه‌های طعمی متمایز تولید شود.

در بین مناطق مختلف کاستاریکا منطقه لا مینیتا (La Minita) نیز به واسطه مدیریت بهتر و توجه وسواس‌گونه به شرایط تولید قهوه٬ توانسته در بازار‌های جهانی موفق باشد.

به‌طور کلی مناطق کشت قهوه کاستاریکا عبارتند از:

تره ریوس (Tres Rios)، تارازو (Tarrazu)، دوتا (Dota)، اردیا (Heredia) و ولکان پوآس (volcán Poas)

خواص طعمی

کشور کاستاریکا شرایط بسیار مطلوبی برای کشت گیاه قهوه دارد. نتیجه این شرایط ایده‌آل رشد، قهوه‌ای‌ست تمیز و بالانس با اسیدیته‌ای ملایم. البته این به این معنا نیست که قهوه تمام مناطق کاستاریکا همین خصوصیات طعمی را داشته باشند. بهترین قهوه کاستاریکا طعمی ساده، بالانس و قدرتمند دارد. بی‌نقص بودن قهوه‌های کاستاریکا به‌طور حتم مدیون صنعت قهوه پیشرفته این کشور است. این قهوه‌ها از درخت‌های قهوه عربیکایی برداشت می‌شوند که گونه‌شان توسط متخصصان صنعت قهوه این کشور انتخاب شده و یا ارتقا داده شده‌اند. گونه‌هایی نظیر کاتورا (Caturra) و یا کاتوای (Catuai). این میوه‌های قهوه همچنین با مدرن‌ترین روش مرطوب فرآوری می‌شوند که طعم‌های نامرغوبی را که به‌طور معمول در روش‌های قدیمی فرآوری بروز پیدا می‌کنند از بین می‌برد.

تفاوت مناطق کشت قهوه و همچنین تفاوت روش‌های فرآوری قهوه نظیر انواع روش‌های خشک و مرطوب٬ سبب شده قهوه‌های مختلف شاخصه‌های طعمی به شدت متفاوتی داشته باشند. قهوه‌هایی که به صورت مرطوب فرآوری شده‌اند دارای خواص طعمی بسیار واضح هستند؛ در حالی‌که قهوه‌های فرآوری‌شده به روش خشک، بیشتر طعم‌های عسلی ملایم دارند.

مهم‌ترین و مرغوب‌ترین قهوه کاستاریکا قهوه منطقه تارازوست. جایی که ارتفاع بالا، خاک خوب و تفاوت‌های اقلیمی مناسب، دست‌به‌دست هم داده‌اند تا قهوه‌ای مرغوب با مشخصه‌های طعمی مطلوب تولید شود. قهوه‌ی خوب منطقه تارازو اسیدیته‌ای ملایم دارد همراه با بادی کامل و سرسخت و طعم‌هایی شیرین همچون شکلات، عسل و هل وحشی. قهوه‌ی تارازو هم شانه‌به‌شانه‌ی قهوه بلو مانتین جامائیکا به عنوان یکی از بهترین قهوه‌های دنیا شناخته می‌شود و می‌توان رد آن را در ترکیب‌های معروف و شناخته‌شده جستجو کرد.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.